Bir Yılda İki binden Fazla Para Biriktirdi

Pozantı ilçesinde yaşayan 15 yaşındaki lise öğrencisi Hakan Baturay Şen, bir yılda iki binden fazla eski ve tarihi ülke parası biriktirdi.

 

Bir yıl önce gitmiş olduğu tur gezisinde dikkatini çeken Venezüella parası lise birinci sınıf öğrencisi Hakan Baturay Şen’in hayatını değiştirerek genç yaşta Numismatik yani para koleksiyoneri oldu. Gittiği gezide sadece 25 lira sermaye ile Venezüella parası alan Hakan Baturay Şen, elinde bulundurduğu eski parayı yüksek miktarlara satarak geçen bir yıl içerisinde Osmanlı dönemlerine varan tarihi paralar elde etti.

 

Adana’nın Pozantı ilçesinde ikamet ettiği evde dosya dosya tarihi parası olan Hakan Baturay Şen, bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde 2 binden fazla biriktirmesinin gururunu yaşıyor. Amacının para koleksiyonculuğunu yaymak istediğini belirten Şen, “kendi yaşıtlarımdaki gençlerin boşa vakit geçirmesinden ziyade ülkelerin ve milletlerin hangi dönemlerde nasıl para bastıklarını ve eski zamanın nasıl değerli olduğunu gözler önüne sermek için olabildiğince çabalayacağım ve ömrümün geri kalanını da para koleksiyonculuğu yaparak yaşayacağım dedi.

 

Oğlunun küçük yaşlardaki bu uğraşı ve araştırmacı yönünden dolayı guru duyduğunu belirten baba Aziz Şen “Bir gezi sonrası oğlumun para koleksiyonculuğuna merak sarması, tarihi araştırması beni ziyadesiyle mutlu etti. İlk başlarda başımız ağrır diye korktum ama oğlum korkacak bir şey olmadığını bu paraların resmi ve gerçek para olduğunu dile getirmesinden sonra oğluma tam destek verdim” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*