CHP’den basın açıklamalı zam protestosu

CHP, AKP hükümeti tarafından yapılan zamları, 81 ilde eş zamanlı düzenlediği basın açıklamalarıyla protesto etti.

 

81 il, 975 ilçe teşkilatında eş zamanlı olarak gerçekleştirilen basın açıklamaları, partilerin il ve ilçe binalarında yapıldı.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Pozantı İlçe Başkanlığında toplanan Başkan Şenol Eroğlu ve yönetim kurulu üyeleri, “Canımıza tak eden zamlara dikkat çekmek ve halkın sesine ses katmak için 81 ilde 975 ilçe örgütümüzde eş zamanlı yapılan basın açıklaması” diyerek açıklamalarda bulunuldu.

 

Yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi;

“AKP iktidarında iki Türkiye var; biri Saray’ın Türkiye’si, diğeri ise vatandaşın Türkiye’si. Saray’ın Türkiye’sinde ‘Elektrik faturasını ödeyemedim, doğal gaza da zam gelmiş’ gibi dertler yok. ‘Ulaşım bedeli aldı başını gitti, bu bayram da köye bile gidemedik’ gibi halkın gündelik sorunları yok. Markete gidildiğinde ‘Bugün de et alamadık, peynir alamadık, süt bile alamadık, bu ayı nasıl çıkaracağız’ feryadı yok. Kira derdi yok. Kiracının da ev sahibinin de mağdur olduğu düzenden haberleri dahi yok. Saray’da, bebek bezlerine gelen zamların, tuvalet kâğıdındaki fiyat artışının; yağın, çayın, pirincin, soğanın günaşırı zamlanmasının yarattığı endişe yok. Çocuğunu okula aç göndermek zorunda kalan ailelerin, tenceresini kaynatamayan kadınların çaresizliği yok.

 

“AÇLIKTAN MİDESİ GURULDAYAN İŞÇİNİN, EMEKLİNİN İSYANI ULAŞMIYOR”

Saray’ın şaşalı ışıklarından, işsiz gençlerin sürüklendiği depresyon görünmüyor. Yoksulluk nedeniyle yıkılan yuvalardan yükselen feryat duyulmuyor. Açlıktan midesi guruldayan işçinin, emeklinin isyanı ulaşmıyor. Saray’ın Türkiye’si, satamadığı için ürününü dalından toplamayan çiftçiden de zam üstüne zam gelen ürüne erişemeyen tüketiciden de bihaber. Halkın derdi, Saray’ın derdi olmuyor. Nasıl olsun ki? Saray’ın Türkiye’sinde Beşli Çeteler var, dolar bazında ihale alanlar var, dolarla gelir garantili yollar, köprüler, hastaneler yapanlar var, dolarla devlete borç para verenler var, 4-5 kurumdan birden maaş alanlar var. Vatandaşın Türkiye’si ise yangın yeri. Zam üstüne zam, vergi üstüne vergi, borç üstüne borç.

 

“TÜRKİYE’Yİ SEFALET LİGİNDE İLK 10’A SOKTULAR”

‘Türkiye’yi uçuracağız, ülkemizi dünyanın en güçlü ilk 10 ekonomisi arasına sokacağız’ dediler, dünya sefalet liginde ilk 10’a soktular. Sosyal yardımlardan yararlanarak hayata tutunmaya çalışan hane sayısını 4,5 milyona çıkardılar. Halka ekonomik soykırım uyguladılar. Erdoğan, ÖTV’yi artırma yetkisini ilk olarak akaryakıtta kullandı. Bir gece yarısı operasyonuyla akaryakıt 6 TL zamlandı. Şimdi bu zam, iğneden ipliğe her şeye misliyle yansıyacak. Enflasyon daha da coşacak. Çakma ekonomist, bozduğu ekonomiyi memura, işçiye, emekliye, vatandaşa yüklediği vergiler ve zamlarla düzeltmeye çalışıyor. Millete çay kaşığıyla verdiğini kepçeyle alıyor. 85 milyonu Beşli Çetelere mahkum ediyor. Kasası boşalmış, rezervleri erimiş, parasının değeri kalmamış, eşitlik liginde küme düşmüş bir ülkeye dönüştürüldük. Bu zulüm karşısında ezilen vatandaşlarımıza sesleniyoruz; bu yangını kimin çıkardığını biliyoruz. Türkiye’yi Neron’dan kurtaracak, yangını söndürecek olan parti, Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Biz, halkın partisiyiz. Saray ile halk arasındaki duvarı biz kaldıracağız. Halkın iktidarını biz kuracağız.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*