DDY’nin tarihi binaları, Pozantı’nın kültürel mirasına ev sahipliği yapacak

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan, antik kentler, kaleler, kervansaraylar, köprüler, tiyatrolar ve camiler gibi birçok medeniyetin izlerini taşıyan Pozantı’daki Devlet Demir Yollarına ait asırlık binalar, kentin kültürel mirasına ev sahipliği yapacak.

 

Roma döneminin önemli kentleri arasında yer alan, Neolitik, Kalkolitik, Genç Hitit ve Bizans dönemlerine ait kalıntılarla tarihine ışık tutan Pozantı’daki Devlet Demir Yolları’na (DDY) ait asırlık binalar, Pozantı Belediyesi tarafından Müze ve Kültür Sanat Merkezi yapılmak üzere kiralandı.

 

Roma’nın önemli kentleri arasında yer alan, Neolitik, Kalkolitik, Genç Hitit ve Bizans dönemlerine ait bu tarihi ve kültürel zenginlikleri keşfetmek isteyenler için Adana’nın adeta bir çekim noktası olduğunu ifade eden Başkan Çay, “Bu tarihi yapıların dışında Çukurova’nın başkenti Adana’nın keşfedilmeye değer doğal zenginlikleri de bulunuyor. Adana, aynı zamanda damak zevkine düşkün olanların gastronomi rotasında da yer alıyor ve düzenlenen festivallerle her yıl yüzlerce konuk ağırlıyor.” dedi.

 

POZANTI KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ OLACAK

Başkan Çay, tüm bu tarihi ve kültürel zenginliklerin gelecek kuşaklara aktarılması adına müze ve sergi salonları gibi mekânların da öneminin arttığına işaret ederek, “Biz de Pozantı Belediyesi olarak ilçe sınırlarımızdaki tarihe ışık tutacak değerleri korumak üzere proje geliştirdik. Proje kapsamında DDY’ye ait tarihi bazı binaları, Müze Kültür Sanat Merkezi yapmak üzere kiraladık. Bu binalar, tarafımıza teslim edildi. İlk olarak bu tarihi mekânların çevre temizliği ve düzenlemesi çalışmalarına başladık.” diye konuştu.

 

Pozantı’nın, Çukurova’dan Anadolu’ya geçiş noktasında bulunduğunu ve özellikle doğa turizmi açısından görülmeye değer doğal güzelliklere sahip olduğunu kaydeden Başkan Çay, “Kurtuluş Savaşı meşalesinin yakıldığı ilk yerlerden biri olma özelliği taşıyan Pozantı’mızda klasik belediyecilik hizmetlerinin ötesinde çaba gösteriyoruz. Müze Kültür Sanat Merkezi de bunlardan biri olacak. Yaylaları, anıt ağaçları, mesire alanları ve İbrahim Paşa Tabyası’nın olduğu ilçemize kazandıracağımız bu çalışmayı, çok önemli görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*