Köylüye 60 Bin Adet Ceviz Fidanı

Adana Büyükşehir Belediyesi, kırsal ilçelerde ceviz yetiştiriciliğini geliştirmek amacıyla yürütülen proje kapsamında 700 köylüye toplam 60 bin adet aşılı ceviz fidanı dağıtımına başladı.

Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Daire Başkanlığı, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde yetiştirilen 60 bin adet ceviz fidanının satın almasını gerçekleştirdi. Adana Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla piyasa değeri 25 lira olan ceviz fidanları, köylülere 4 liradan dağıtıldı.

POZANTI’YA 11 BİN ADET

Pozantı’da 100 kişiye 11 bin adet, Tufanbeyli’de 70 kişiye 9 bin adet, Saimbeyli’de 70 kişiye 5 bin adet, Feke’de 60 kişiye 5 bin adet sertifikalı ceviz fidanları kamyonlarla ulaştırıldı.

Pozantı’nın Kamışlı Mahallesinde dağıtımı gerçekleştirilen ceviz fidanlarının dağıtımına Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay’da eşlik etti.

Konuyla ilgili düşüncelerini dile getiren Başkan Çay şunları söyledi; “Bugün Adana Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığımızın öncülüğünde Pozantı Belediyesi koordinesi ve işbirliğinde 11 kötümüzden 100 vatandaşımıza 11 bin adet ceviz fidanı dağıtıyoruz. Biz toprakla ağaçları, fidanları buluşturuyoruz. İnsanların yaşam kalitesini yukarıya çekiyoruz. Hüseyin Sözlü başkanımızın geldiği günden beri yaklaşık dört buçuk yıldır özenle tarımsal ve kırsal kalkınma anlamında ciddi desteği var. Bunun amacı da insanları köyünde ve yurdunda yaşamlarını geliştirmek, onların ekonomilerine orada zenginlik katmak, ilçe ve il merkezlerinde iş istihdamının sıkıntılarını da ortadan kaldırmak istiyor. Köyünde ve kentinde mutlu olan insanların toplumsal alanlarda güven ve huzur anlamında katkı vereceğine inandığı için bu desteklerimizi devam ettiriyoruz.” Dedi.

Sertifikalı ceviz fidanlarından Kozan’da 50 kişiye 7 bin adet, Karaisalı’da 70 kişiye 7 bin adet, Aladağ’da 60 kişiye 10 bin adet şeklinde verileceği bildirildi. Merkez ilçelerde ise 220 kişiye 6 bin adet ceviz fidanı dağıtılacağı ifade edildi. Adana Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Daire Başkanlığı yöneticileri, dağıtım sırasında ceviz fidanlarının dikim ve budama yöntemleri konusunda köylüleri bilgilendirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*