Pozantı için kritik eşik: İlk kazma vuruluyor

Kayyuma devredilen Koza Altın tarafından yapılacak projenin, Pozantı ekonomisi ve ekolojisine etkileri tartışılmaya başlandı.

 

Borsa İstanbul’da işlem gören ve yatırımcıların yakından takip ettiği Koza Altın İşletmeleri A.Ş. (KOZAL) cevher madeni sayısını artırmayı da sürdürüyor.

 

Koza Altın İşletmeleri Adana’da yeni maden ocağı açmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yaptı ve Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başvuru yaptı. Yatırımcıların yakın markajında olan Koza Altın, 1 Ağustos tarihinde Erzurum’da, 5 Ağustos tarihinde Gümüşhane’de, 23 Ağustos tarihinde ise Nevşehir’de yeni cevher ocağı açmak için düğmeye basmıştı. Geçtiğimiz günlerde de Eskişehir’de yeni altın ve gümüş madeni açmak için start veren Koza Altın İşletmeleri A.Ş., Adana’daki proje alanında altın ve daha 4 maden için açık ocak işletmesi projesinin planlandığını belirtti.

 

206 BİN TON CEVHER ÇIKARTILACAK

Koza Altın’ın Adana’daki altın, gümüş, bakır, çinko ve demir ocağı projesinin ömrü 24 ay olarak planlandı.

 

Söz konusu projeden çıkartılacak toplam cevher miktarı 206 bin ton olarak belirlendi.Koza Altın’ın Adana’daki altın, gümüş, bakır, çinko ve demir ocağı projesinin toplam alanı 226 bin 400 metrekare olarak belirtildi. Projede arazi hazırlık dönemi 6 ay, işletme dönemi 24 ay ve rehabilitasyon ise 6 ay şeklinde planlandı. Ayrıca projenin işletme sürecinde çalışmalar; senede 12 ay, ayda 26 gün ve günde 8 saat şeklinde gerçekleştirilecek. Kaynak: Pozantı için kritik eşik: İlk kazma vuruluyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*