“Atatürk ve 1. Pozantı Kongresi”

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şube Başkanı Atilla Eker, 5 Ağustos 1920’de yapılan 1. Pozantı Kongresi’nin yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı yıllarında sadece Anadolu’da ki ulusal çaplı Sivas ve Erzurum Kongrelerine değil, daha yerel çaplı I. Pozantı Kongresi’ne de bizzat katılmış ve Pozantı’yı Güney’deki milli direnişin merkezi haline getirmiştir” dedi.

“ADANA MÜLAKATI” VE 1. POZANTI KONGRESİ SÜRECİ

Atatürk’ün Silah arkadaşı Ali Fuat Paşa Cebesoy ile yaptığı “Adana Mülakatı” sonrasında ilk direniş yuvalarının Adana’da kurulduğunu anımsatan ADD Başkanı Eker, “Atatürk Adana merkezli Güney direnişiyle hep doğrudan ilgilenmiştir. Kasım 1918’de Adana’da ki ilk direniş faaliyetlerinin ardından Ağustos 1920’de Atatürk yine Adana merkezli direnişin içindedir. Atatürk, 5 Ağustos 1920’de Fevzi Paşa’yla birlikte Adana Pozantı’ya gelmiştir. 5. Ağustos 1920’de Atatürk’ün de katılımıyla I. Pozantı Kongresi düzenlenmiştir. Atatürk bu kongrenin de başkanlığını yapmıştır” diye konuştu.

ATATÜRK 1920’DEKİ KONGREDE, DELEGELERİ SEÇİMLE İŞBAŞINA GETİRDİ

1.Pozantı Kongresinin ilk oturumunda genel bilgi alan ve delegelerin Pozantı’nın “müstakil bir liva” (Vilayet) haline getirilmesi önerisini dikkate alan Atatürk’ün talebi kabul ettiğini belirten Eker şöyle konuştu;

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk, delegelerin Pozantı’nın geçici vilayet olmasını kabul etti. Ancak, Atatürk Vali’yi kendi atamak yerine,  ‘Aranızdan bir heyet seçilsin. Bu heyet vilayetin mülki amirlerini bir liste halinde tespit etsin. Bu listeyi genel heyetin oylarına sunalım. Liste genel heyetinizce onaylanırsa vilayetin mülki amirleri de seçilmiş ve derhal göreve başlamış olacaktır’ demiştir. Bu Atatürk’ün Demokrasiye, halkın sesine ne kadar duyarlı olduğunu gösteriyor. Atatürk’ün 1920’deki Demokrasi anlayışını arıyoruz. Bu seçimin ardından da 12 kişilik seçilmiş bir heyet oluşturulmuş ve İsmail Safa Bey Vali seçilmiştir. Bu kararla, Adana vilayet teşkilatı Pozantı’da kurulmuştur. Böylece Pozantı Adana’nın merkezi olmuş ve Güneydeki milli hareket buradan organize edilmiştir”

ATATÜRK YEREL KONGRELERE DE BÜYÜK ÖNEM VERMİŞTİ

1.Pozantı Kongresinin bir başka önem arzeden konusunun da Mustafa Kemal Atatürk’ün yerel kongrelere önem vermesi ve katılması olduğunu ifade eden Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şube Başkanı Atilla Eker,  “1.Pozantı Kongresi, Milli Mücadelede Atatürk’ün yerel kongrelere de önem vermesi bakımından dikkat çekiciydi. Sivas ve Erzurum kongreleri kadar 1.Pozantı kongresi de önemliydi. Atatürk 5 Ağustos 1920 tarihli I. Pozantı Kongresi’ne katılarak Çukurova’nın kurtuluşu için gerekenleri bölgenin ileri gelenleriyle konuşmuş, bölgenin idari taksimini yapmış ve birliklere silah ve cephane göndermiş ve zafere giden yolu aydınlatmıştır.” diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: Adana Haber Merkezi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*