GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

Tüm Türkiye’de kutlanan 19 Eylül Gaziler Günü ilçemiz Pozantı’da da düzenlenen törenle kutlandı.

19 Eylül Gaziler günü kutlama törenine; İlçe Kaymakamı Mehmet Soylu, Belediye Başkan Yardımcısı Ebru Doğucu, İlçe Jandarma Komutan Vekili İsmail Deniz, İlçe Emniyet Müdürü Fatih Uyguralp başta olmak üzere siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş başkanları, daire amirleri ve kurum müdürleri ile öğrenciler katıldı.

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen kutlama töreninde Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini İlçe Kaymakamı Mehmet Soylu ve Jandarma Astçubay Çavuş Adem Dinç Yaptı.

İlçe Kaymakamı Mehmet Soylu 19 Eylül Gaziler günü ile alakalı yaptığı konuşmada şunları söyledi;

Aziz milletimizin, asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği varoluş mücadelesinin şifresi “ölürsem şehit, kalırsam gazi” deyişinde saklıdır. Yüce dinimizden aldığımız ilhamla milletimizin cesareti birleşmiş ve gaza ruhu, bu topraklar üzerinde ölümsüzleşmiştir. Gazilik, milletimizin gönlünde öyle bir yere sahiptir ki, bütün unvanların önüne geçer. Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Gazi’dir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi’dir, ilk meclisimiz Gazi’dir. Bu vatan için kim canını ortaya koymuşsa, kim “gaza niyetiyle” ayağa kalkmışsa, makamların en yücesine, bu milletin gönlüne yer etmiştir ve bundan sonra da öyle kalacaktır. Gazilerimizin varlığı, onların aziz hatırası, bizim şerefimizdir. Bu vesileyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Çanakkale’den Kurtuluş Savaşı’na Kore’den Kıbrıs’a ülkemizde teröre karşı verilen mücadeleye kadar ve özellikle, 15 Temmuz’da bu milletin, bu devletin bekası için yüreğini er meydanına getirmiş bütün gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, Gaziler günü’ nü tebrik ediyorum. Konuşmamın başında bahsetmiş olduğum varoluş mücadelesi, cesaret ve gaza ruhunun somutlaşmış halini 31 Temmuz 2015 tarihinde ilçemizde sergileyerek şehitlik makamına ulaşan aziz kahramanlarımızı da ayrıca huzurlarınızda tekrar yâd ediyorum onlar üzerlerine düşeni fazlasıyla yaptı, Rabbim bizi onlara layık eylesin.

Kaymakam Mehmet Soylu’nun konuşmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Jandarma Astsubay Çavuş Adem Dinç yaptı. Dinç, şunları söyledi.

Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasını müteakip, Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’e TBMM’nin 19 Eylül 1921 günü 153 sayılı kanun ile mareşallık rütbesi ve gazilik unvanının verilmesinin yıldönümünü büyük bir coşku ile kutluyoruz.

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin yanı sıra, Kore Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varoluş mücadelesinde ve İç Güvenlik Harekatı sonucunda kazanılan gazilerimizi onurlandırıldığımız gündür. Gaziler Günü, canlarını bu aziz ulusa adayan tüm gazilere kutlu olsun. Bizi bu mutlu günle onurlandıran herkese şükranlarımızı sunarız. Dün olduğu gibi bugün de, aynı inançla, bu aziz vatanın birliği ve bölünmezliğine ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız.

 

Bizim için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir. Gaziliğin devlet ve millet nezdindeki en büyük önemi, Ulu Önder M.Kemal ATATÜRK’ün 19 Eylül 1921’de TBMM tarafından gazilik ünvanı tevcih edilmesi üzerine söylediği şu ifadelerde yer almaktadır. “Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine delalet eden bu ünvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım. Milli bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli görevimizdir.

Vatanımızın kurtuluşunda düşmanla amansız mücadele eden malül veya gazi olarak hayat mücadelesi veren bu değerli şahıslara sahip çıkmak ve onlara saygılı olmak milletimizin tarihine ve mazisine bağlılığın bir ifadesidir.” Gazi ATATÜRK’ün bu sözleri, gazilerimizin tescil edilmiş en büyük gurur ve teminatıdır. Aynı zamanda ATATÜRK’ün bir vasiyeti olarak kabul edilmelidir. Bu günde bizlerle beraber olarak mutluluğumuzu paylaşan sizlere tüm gaziler adına teşekkür ederim.

Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşen tüm şehitlerimizin ve ebediyete intikal eden gazilerimizin manevi huzurlarında saygı ile eğilir, kahraman gazilerimize sevgi ve şükranlarımızı sunarım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*