KAMIŞLI TAHTA RALLİ YARIŞMASI BU YIL DA COŞKULU GEÇTİ

Pozantı ilçesinde geleneksel hale getirilen tahta araba yarışması heyecanlı ve renkli anlara sahne oldu.

 

Bu yıl 4’üncüsü düzenlenerek geleneksel hale getirilen Adana’nın Pozantı İlçesine bağlı Kamışlı Mahallesindeki Tahta Ralli yarışmasında çocuklar değil, büyükler yarıştı.

 

Pozantı Kaymakamlığı ve Kamışlı Mahalle Muhtarlığı tarafından düzenlenen yarışmada özenle yapılmış el emeği göz nuru araçlar görücüye çıktı. 16 yarışmacının 600 metre uzunluğundaki dik parkurdaki mücadeleleri eğlenceli anlara sahne olurken yarışmayı izleyen vatandaşlarda yarışmacılara tezahürat ederek destekte bulundular.

 

Yaklaşık bin 500 kişinin izlediği yarışa, Pozantı Kaymakamı Fatih Karamahmut, İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Nuri Dilek, İlçe Emniyet Müdürü Kahraman Özkeskin ve Mahalle Muhtarı Mehmet Öner’de izleyici olarak katıldı.

 

600 metrelik parkuru birinci gelmek için her yolu deneyen yarışmacılar kıyasıya mücadele ederken yarışmacılara yörük doğasına uygun ödüller verildi. Yarışmayı birinci olarak tamamlayan esnaf Abdullah Özenir’e yarım altın ve horoz, ikinci olan Hamza Öner’e çeyrek altın ve oğlak, üçüncü olan Ahmet Çakmak’a gram altın ve keçi hediye edildi.

 

Yarışma Organizasyonu komitesinden Yusuf Erdem, “Tahta araba kültürümüzün bir parçası. Çocukluğumuzun oyuncağı, bizim kendi yaptığımız oyuncaklar aslında. Çocukken bun oyuncaklara binerek eğleniyorduk. Artık bu eğlencemizi yeni nesillere de aktarmış olduk. Önceki senelerde hem araç sayısı hem de izleyici sayısı azdı. Geleneksel hale getirdiğimiz yarışma her geçen gün ilgi görmeye başladı. Artık ulusal televizyon kanalları ve ajanslar bu etkinliğimizi takip etmeye başladı. Bu yıl yarışmacılara vereceğimiz ödüller yöremize uygun ve ilgiyi daha da artırması için çeyrek ve gram altının yanında keçi, oğlak ve horoz gibi hediyelerimiz de oldu. Bu da yarışmamıza ilgili oldukça artırdı.” Dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*