Meclisin ÇİĞKÖFTELİ Yıl Sonu Toplantısı

Pozantı Belediyesinin yılın son ayı olan Aralık ayı meclis toplantısı Perşembe günü her zaman ki saati olan 14.00’da yapıldı.

Belediye Başkanı Mahmut Sami Baysal’ın, Pozantı dışında olması nedeni ile bulunamadığı bu son toplantı da,  Meclis Başkan Vekilliğini MHP’li Meclis Üyesi Yalçın Gürgen yaptı.

Dört Madde ile başlayan oturumda, gündem dışı verilen önergeler, oy birliği ve oy çokluğu ile gündeme alındı. Gündem sonrası görüşülerek karar bağlandı.

Gündemin ilk maddesi Aşçıbekirli Mahallesi, sınırları içerisinde bulunan bir içkili lokantanın ruhsat istemi yer aldı.  Bu konuda geniş açıklamayı yapan isim ise, Aşçıbekirli Mahallesi Muhtarı Bünyamin Ortaköylü oldu.

Ortaköylü, özetle bu lokantanın, zaten içkili lokantaların yer aldığı, Menemenci Köprüsü civarında olduğunu, bu alanın içkili yer olarak değerlendirildiğini,  kaçak içki satışını önlemek açısından da, buraya ruhsat verilmesinin, hem ticari açıdan, hem de vergilendirme açısından, olumlu sonuçlanacağını belirterek, bu konuda Belediye Meclis Üyelerinin yanlış bilgilendirildiğini, dolayısıyla da kamuoyunda da farklı algılandığını,  yanlış bir karar alınmaması için, daha geniş kapsamlı düşünülmesi gerektiğini ifade etti.

Ayrıca, bütün şehir yasası uyarınca,  bu bölgelerin Pozantı sınırları dâhilinde, Mahaller haline dönüşmesi dolayısıyla, mücavir alan olarak değerlendirilmesi gerektiğini, ruhsat yetkisinin de belediye de olduğunu ifade etti. Meclis üyeleri bu açıklama sonrası, ruhsat talebini müşterek komisyona gönderilerek, sonraki toplantı da karara bağlanmasına karar verdiler.

İkinci Madde olan, Zafer Mahallesindeki bir taşınmaz üzerinde bulunan, belediye hissesinin satışı için,  encümene ve başkana yetki verilmesi, Müşterek Komisyona havale edildi.

Diğer Madde ise, Akçatekir Mahallesinde bulunan, Mülkiyeti Hazineye ait bir parselin, küçük sanatlar alanı olarak tahsisine ilişkin, önergenin tekrar görüşülmesi için, Müşterek Komisyona sevk edildi.

Yine, Akçatekir Mahallesinde, bir parsel üzerinde bulunan, 7 Metrelik İmar Yolunun, kamulaştırılması için, Belediye Başkanına ve Encümene yetki verilmesi kabul edildi.

Mecliste görüşülen, en önemli konulardan birisi ise, Büyükşehir Belediyesince kabul edilen, 1/5000’lik İmar Değişikliği kabul edilen ve Yazıcak köyünde,  bir özel şirket tarafından, kurulması planlanan,  Güneş Paneli Enerji Sisteminin, hayata geçirilmesi için, Pozantı Belediyesi’nin, 1/1000’lik İmar Değişikliğini yapması talebi,  müşterek komisyona gönderildi.

Ak Partili üyelerin imzaları ile, meclise gündem dışı olarak getirilen, Şehit Erhan Konuk adının, Hastane Caddesine verilmesi oy birliği ile,  yine aynı şekilde getirilen Botanik Parkın adının,  15 Temmuz Şehitler Parkı olarak değiştirilmesi talebi ise, CHP ve MHP’li üyelerin dışında,  AKP’li üyelerin oy çokluğu ile,  müşterek komisyonlara sevki karar altına alındı.

Ak Parti Meclis Üyelerinden Mehmet Bölge, gündem dışı yaptığı konuşmada;

Pozantı Belediyesinin engellilere Engelsiz yaşam sağlama konusunda yol ve kaldırımlar ile kamuya açık alanlarda, kendilerine dolaşım kolaylığı sağlanmasının, onları hayata bağlanmaları konusunda, çok daha iyi motive edeceğine inandığını belirtti. Ayrıca, belediyenin açmış olduğu Sosyal Marketin, kamuoyunda büyük takdirle karşılandığını, belediyenin bu çalışmasından dolayı, kendisinin de ihtiyaç sahibi vatandaşlar adına teşekkür etti.

Meclis Üyelerinden Mehmet Erdem ise, yaptığı gündem dışı konuşmada; Pozantı’nın tarihi ve turistik değerlerinin korunarak, turizme kazandırılması konusunda, yapılmakta olan çalışmaların, bahar aylarında devam ettirilerek, çok daha geniş bir kapsam dâhilinde, yeniden meclise getirilmesine ilgili komisyonca, karar verildiğini belirtti.

Erdem, ayrıca  ABD Başkanı Trump’ın, KUDÜSÜ, İsrail’in Başkenti olarak kabul edilebileceği ile ilgili girişimlerin, 1 Milyar 700 Milyon Müslümanlara yönelik tavır olacağını, sonuçlarının hiç de hoş olmayacağını belirterek, bu konuda  tüm İslam aleminin, birlikte hareket etmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Belediye Meclis Üyelerinden, CHP’li Hasibe Gültepe de, 5 Aralık 1934 yılında, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin,  83.Yıl Dönümünün Kutlanmasının, kadınlar için çok önemli olduğuna değinerek, Atatürk’e teşekkür etti.

Gündem Maddelerinin görüşülmesi sonrası, Belediye Meclis Üyelerine Sürpriz ise,  Belediye çalışanlarından Hayrullah Çalık tarafından yapıldı ve Çalık’ın kendi eliyle yaptığı çiğ köfte,  büyük bir beğeni toplayarak teşekkür aldı.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*