ZAFER BAYRAMI’NIN 95. YILDÖNÜMÜ

30 Ağustos Zafer Bayramının 95 yıldönümü kutlamaları tüm Türkiye’de olduğu gibi Pozantı’da da gerçekleştirildi.

Sabah saat 09.15’te Atatürk anıtına çelenk sunma, Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan kutlama töreni daha sonra Kaymakamlık makamında Kaymakam Taner Tengir’in tebriklerin kabulü ile devam etti.

Törene; Kaymakam Taner Tengir, Belediye Başkanı Mahmut Sami Baysal, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Mehmet Durmuş İlçe Emniyet Müdür Vekili Tayfun Kılıç,  İlçe Milli Eğitim Müdür Hüdaverdi Yıldız, İlçe Müftüsü Seyfullah Aruk, Ak Parti İlçe Başkanı Yusuf Arısoy CHP İlçe Başkanı Şenol Eroğlu, MHP İlçe Başkanı Durmuş Taşpınar, Sivil toplum kuruluş başkanları, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Daha sonra 25 Mayıs Parkı tören alanında gerçekleştirilen Zafer Bayramı Kutlama töreninin devamında İlçe Jandarma Komutanlığı Jandarma Astsubay Çavuş Adem Dinç günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı.

Astsubay Çavuş Adem Dinç konuşmasında kısaca şunları dile getirdi;

“Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sakarya Savaşı’nın kazanılmasının ardından büyük bir taarruz hareketiyle düşmanın tamamen yok edilmesi kararı alınmış, 1922 yılı Ağustosuna kadar, hazırlıklar tamamlanmıştır. Bu hazırlıklardan sonra, Gazi Mustafa Kemal’in başkomutanlığını yaptığı ordumuz, 26 Ağustos 1922`de düşmana saldırmış, bir saat içinde düşman mevzileri ele geçirilmiştir. 30 Ağustos’ta düşman çember içine alınmış, sağ kalanlar ise esir alınmıştır.

Atatürk’ün başkomutanlığında yapılan bu savaş, “Başkomutanlık Meydan Muharebesi” olarak adlandırılmış, Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra düşman, İzmir’e kadar takip edilmiş, 9 Eylül 1922`de İzmir’in kurtarılmasıyla yurdumuz düşmandan tamamen temizlenmiştir.

Düşmanın, haksızca ve alçakça işgaline “dur” diyen ve kanının son damlasını akıtmadan yurdunu bırakmayacağını tüm dünyaya ispatlayan ordumuzun bu onurlu zaferini, her yıl 30 Ağustos günü kıvançla kutlamaktayız.

30 Ağustos Zafer Bayramını kutladığımız bu günde Türkiye Cumhuriyetimizin varlığını devam ettirmek adına var gücümüzle çalışacağımızı ifade ederek, burada bulunan herkesin ve büyük Türk milletinin 30 Ağustos Zafer Bayramını canı gönülden kutlarım.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından Türkan İrfan Akün Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencisi Gülnur Öğür Bayrak adlı şiirini okuduktan sonra kutlama programı Salı günü Diyarbakır karayolunda Şehit olan Mustafa Yılmaz’ın defnedilmesi için erken bitirildi.

Son olarak Pozantı Müftülüğünce yapılan etkinliklere katılan öğrencilere 32 adet bisiklet hediye edilmesiyle 30 Ağustos Zafer Bayramı töreni son bulmuş oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*